Proměna zanedbaného brownfieldu v novou živou obytnou čtvrť

Rozsáhlý areál bývalé přádelny a tkalcovny TIBA byl vystavěn nedaleko historického centra Berouna na přelomu 19. a 20. století a byl v provozu až do roku 2002. Záměrem investora je proměnit nevyužívaný zanedbaný brownfield v organickou součást města, novou čtvrť, která nabídne nadstandardní kvalitu bydlení doplněnou o další funkce. Unikátní vlastností nové lokality má být atraktivní, bezpečné bydlení v zahradách mezi stromy bez negativního vlivu automobilového provozu. Vzhledem k rozsahu areálu se předpokládá postupná výstavba ve více etapách směrem od centra města na západ.

Základním principem návrhu je rozmanitá skladba prostorů mezi domy, jejich postupná hierarchie od veřejných až k soukromým. Společně s parkováním umístěným pod terén je to základní kvalita, která návrh odlišuje od běžného developmentu i blízkého sídliště. Obslužné ulice na severu a jihu mají městský charakter se vstupy do jednotlivých domů a vjezdy do podzemních garáží. Drobné měřítko, mobiliář a blízkost vstupů podporují sousedské setkávání, identifikaci s místem bydliště a sociální kontrolu. Brankou se dá projít na polosoukromou zahradu, která slouží primárně pro obyvatele jednotlivých domů. Všechny byty v přízemí mají vlastní předzahrádky, které nabízejí větší soukromí chráněné živým plotem.

Návrh veřejných prostranství a krajiny bytového areálu vychází z celkové koncepce místa a s ohledem k požadavkům na provoz, potřeby obyvatel nových bytových domů, žáků školy, kteří areálem budou procházet a potřebami stávajících obyvatel domů v okolí, pro které má změna být pozitivní a má i jim umožnit pobyt venku. Cílem je vytvořit prostupnost k významným místům a prostorům – rozhledna, kostel s bývalým hřbitovem, nový školní areál, Litavka a skate park za řekou s navazující cyklotrasou a naučnou stezkou Po stopách českých králů, na druhou stranu centrum a Tyršův stadion a sportoviště – tedy spojnice významných míst a místa pro rekreaci. Nová veřejná prostranství vytvářejí prostor pro setkávání a tvoří jeden otevřený a bezpečný areál s dostatkem příležitostí pro aktivní pobyt, sporty i odpočinek. Výrazným aspektem návrhu je citlivost k místu a připomenutí historie –  továrny Tiba a starší historické vrstvy bývalého mlýna s náhonem. Posilujeme vazby k sakrálnímu prostoru kostela s bývalým hřbitovem. Z hlediska krajiny navrhujeme odlišné charaktery podle využití míst, v celkové integritě krajiny Berouna a okolí.

V PŘÍRODĚ

Nejseverněji umístěná část území, místo s přírodním charakterem a vizuálním kontaktem s historií. Vzniká zde prostor pro hru menších i větších, jsou zde umístěna dvě hřiště odlišného charakteru se zpevněným a měkkým povrchem, která poskytují možnost sportovního vyžití. Tato část čtvrti je vstřícná i pro majitele psů, nachází se zde oplocená loučka určená pro hru a volný pohyb jejich mazlíčků. Výrazným vegetačním prvkem je hlavní doprovodná alej velkých stromů podél komunikace s akcentem na historickou budovu márnice a kostel. Ve vzdálenějších partiích jsou navrženy skupinky stromů ve volném uspořádání, vytvářející stinný pobytový prostor pro posezení a odpočinek.

V PARKU

Centrální propojení v rámci nové čtvrti je parková část, která obklopuje výrazně zabarvenou hlavní cestu. Je doprovázena vodním korytem s připomínkou místní historie a navazuje na vodní hrátky ve východní části parku, kde najdou větší děti zábavu na lanových prvcích či houpačkách. Cesta je výrazným barevným akcentem v území. V členitých zákoutích podél cesty se nacházejí skrytá místa s lavičkami a herními prvky pro malé.

V SADU

Mezi domy, na dohled z oken, v těsné blízkosti… roste sad. Pravidelné uspořádání mladých stromků vnáší do prostoru řád a lidské měřítko. Jedná se o výsadby třešní, různých druhů. Některé jen okrasně kvetou, jiné i plodí, všechny se na podzim výrazně vybarví. Jejich koruny poskytují stín a volný prostor pro pohyb vysekávanými cestami v lučním podrostu. Sady nabízejí místa vybavená jednoduchým mobiliářem pro sousedské posezení či večerní grilování, místa s herními prvky pro menší děti. Volná prostranství vybízejí k míčovým hrám a dalším aktivitám.